قهوه و نوشیدنی
تأثیر قهوه بر بازدهی در محل کار

سه تأثیر علمی قهوه بر بازدهی در محل کار

قهوه با عطر دیوانه‌کننده و طعم بیدارکننده‌اش برای خیلی از ما حکم محرکی قوی را دارد که کمک می‌کند کارهای روزمره‌مان را انجام بدهیم. تعجبی ندارد که قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیاست.

روز به روز تحقیقات جدیدی منتشر می‌شوند که نشان می‌دهند قهوه سرشار از آنتی‌اکسیدان است. تأثیر آن بر جلوگیری از مشکلات قلبی، سرطان و آلزایمر هم طی تحقیقات مختلف ثابت شده است.

شورای مشورتی توصیه‌های غذایی آمریکا تأیید کرده است که نوشیدن مقادیر متعادل قهوه، مضرات بسیار کمی برای سلامتی دارد. حتی بهتر از آن، این کمیته ذکر کرده است که شواهد زیادی درمورد فواید نوشیدن قهوه وجود دارد و مردم را تشویق کرده است که مصرف قهوه‌شان را به ۳ تا ۵ فنجان (هرفنجان معادل یک اسپرسو سینگل شات) یا ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز افزایش دهند.

البته حتی یک فنجان قهوه هم می‌تواند در محل کار روی بازدهی تأثیر بگذارد. طبق یک نظرسنجی از کارمندان شرکت کریربیلدر (CareerBuilder)، تقریباً نیمی از کارمندان آمریکایی قبول دارند که رابطه‌ی بین قهوه و بازدهی در محل کار قابل توجه است. همچنین ۴۶ درصد این کارمندان ذکر کرده‌اند که اگر قهوه ننوشند، بازدهی‌شان کم می‌شود. نوشیدن قهوه در صورتی ک بیش از اندازه نباشد و در شما تپش قلب ایجاد نکند، به سه دلیل بازدهی‌تان در محل کار را افزایش می‌دهد.

 

 قهوه هشیاری را افزایش می‌دهد

کافئینی که در قهوه وجود دارد شاید بیدارتان نکند، اما جلوی عامل اصلی خواب‌آلودگی را در مغز می‌گیرد. این ماده که آدِنوسین (Adenosine) نام دارد، در طول روز مقدارش بیشتر می‌شود و سطح انرژی بدن را پایین می‌آورد، در نتیجه به شما احساس خواب‌آلودگی دست می‌دهد.

وقتی صبح که هنوز به خاطر وجود آدنوسین شب قبل خسته هستید، قهوه می‌نوشید، کافئین گیرنده‌های آدنوسین مغزتان را مسدود می‌کند. وقتی این گیرنده‌ها مسدود می شوند، مغز شما دیگر احساس نمی‌کند که خوابش می‌آید.

به‌علاوه، کافئین سطح انرژی مغز را هم افزایش می‌دهد. انرژی بیشتر باعث تقویت حافظه، توانایی تمرکز، حل مسئله و عملکرد عمومی ذهن می‌شود.

بنابراین اگر در محل کار نیاز دارید روی یک پروژه‌ی مهم تمرکز کنید، می‌توانید با نوشیدن قهوه تمرکزتان را افزایش دهید. در این حالت مغز شما متمرکز می‌شود و کمک می‌کند کارهای ساده یا پیچیده را با سرعت به انجام برسانید.

 

 قهوه خلاقیت را بیشتر می‌کند

بعضی‌ افراد فکر می‌کنند قهوه با افزایش هشیاری و جلوگیری از پرسه زدن ذهن، جلوی خلاقیت را می‌گیرد، چون خلاقیت و نوآوری معمولاً به افکار سرگردان و رویاپردازی نسبت داده می‌شود. اما تحقیقات دانشگاه ام‌آی‌تی و چند مؤسسه‌ی دیگر نشان می‌دهد که قهوه خلاقیت افراد را چه به‌صورت فردی و چه در کارهای گروهی افزایش می‌دهد. قهوه‌ نوشیدن در کنار همکاران در محل کار می‌تواند موانع معمول اجتماعی و حرفه‌ای را بشکند و باعث ایجاد گفت‌وگوهای راحت‌تر و آزادتر شود.برای بعضی از افراد، قهوه مغز را تحریک می‌کند و فضای جدیدی برای تفکر نوآورانه ایجاد می‌کند. بعضی دیگر از افراد، وقتی در فضای کافه قهوه می‌نوشند و کارهایشان را انجام می‌دهند، عملکرد بهتری دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که در این حالت، صدای آرامش‌بخش فضای کافه است که باعث افزایش خلاقیت می‌شود. صداهای آرام محیط پردازش اطلاعات را برای مغز سخت‌تر می‌کند و این باعث تفکر و حل مسئله از روش‌‌های خلاقانه‌تر می‌شود.

 

قهوه باعث می‌شود چیزهای جدید را سریع‌تر یاد بگیرید

بی‌دلیل نیست که در محیط بیشتر دانشگاه‌ها کافه‌ها و کافی‌شاپ‌های متعددی دیده می‌شود. مغز فردی که قهوه می‌نوشد اطلاعات را سریع‌تر یاد می‌گیرد و راحت‌تر بازیابی می‌کند. این مزیت فقط هم برای دانشجوها و دانش‌آموزها مفید نیست، بلکه اگر در محیطی کار می‌کنید که مرتب در حال تغییر و تحول است، دائم به یادگیری اطلاعات جدید نیاز دارید. تحقیقی روی گروهی از دانشجویان نشان داده است که آن‌هایی که ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کردند، بهتر می‌توانستند شش گروه پانزده‌تایی از کلمات را به‌خاطر بسپارند. این تحقیق همچنین نشان داده که نوشیدن قهوه حافظه‌ی کوتاه‌مدت و توانایی حل مسائل منطقی را تقویت می‌کند.

 

اما اگر زیادی قهوه بنوشیم چه می‌شود؟

بدون شک هرچیزی از حد تعادل بگذرد مضر می‌شود و قهوه هم از این قاعده مستثنی نیست. وقتی مصرف قهوه از پنج فنجان یا ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز بیشتر شود، بدن تأثیرات منفی کافئین را احساس می‌کند.طبق مقاله‌ای از وبسایت مایو کلینیک (Mayo Clinic) عوارض جانبی مصرف بیش از حد قهوه عبارت‌اند از: تحریک‌پذیری، ناراحتی معده، تپش قلب، لرزش ماهیچه و بی‌قراری. بعضی افراد که به کافئین حساسیت بیشتری دارند، این عوارض را با مصرف مقادیر خیلی کمتر قهوه هم احساس می‌کنند. اگر دوست‌دار قهوه باشید، حتماً می‌دانید که نوشیدن قهوه اعتیادآور است و نوشیدن آن قبل از خواب باعث بی‌خوابی می‌شود. برای جلوگیری از بی‌خوابی و بی‌قراری حاصل از قهوه، بهتر است آن را در مقادیر متعادل بنوشید و حداقل از ۶ ساعت قبل از زمان خوابتان مصرف کافئین را قطع کنید.

 

 

 

این متن ترجمه‌‌ای (با تغییرات جزئی) از مقاله‌ای در وبسایت (www.redbooth.com)   Redbooth  می‌باشد.